عوارض پُرکاری تیروئید بر نوزادانارسال شده توسط در مارس 10, 2021


وزن و قد نوزاد مبتلا به کم‌کاری تیروئیدی در هنگام تولد طبیعی است، با این‌ که نوزاد ظاهری طبیعی دارد، اما اندازه‌ سرش کمی بزرگ است و اگر این نوزادان دچار زردی باشند ممکن است در آنها کمی طول بکشد، این نوزادان دچار مشکلات تغدیه‌ای مانند بی‌اشتهایی هستند و به اندازه‌ کافی شیر نمی‌خورند، زبان بزرگ این نوزادان باعث ایجاد مشکلات تنفسی در آن‌ها شده و سبب آکنه، وقفه‌ تنفسی، تنفس صدادار و انسداد بینی می‌شود، ممکن است گریه‌های این بچه‌ها بی‌صدا باشد، دهان این بچه‌ها معمولا باز و زبانشان کمی بیرون است و دیر دندان درمی‌آورند، همچنین یبوست مقاوم به درمان، شکم بزرگ، فتق نافی، پوست معمولا سرد، عروق ریز قرمز روی پوست، ورم نواحی تناسلی و اندام‌های آن، بزرگ بودن قلب، کم‌خونی مقاوم به درمان، آبریزش مداوم از بینی و خواب‌آلودگی از جمله نشانه های این بیماری در نوزادان است.

 تکامل استخوان و شنوایی نوزادان مبتلا چگونه است؟

تکامل استخوان این نوزادان ممکن است در عکس‌های رادیولوژی با تأخیر باشد و حدود ۲۰ درصد نوزادان مبتلا به کم‌کاری تیروئیدی دچار کم‌شنوایی هستند.

کم کاری تیروئید در نوزادان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص کم‌کاری تیروئید با اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید TSH” ” و “T4” در غربالگری انجام می‌شود و اگر در نتیجه‌ آزمایش مشخص شود که نوزاد دچار دچار کم‌کاری تیروئید است، برای اطمینان آزمایش را دوباره چک می‌کنند، چون علاوه بر تشخیص فوری این بیماری در نوزاد،‌ باید درست و دقیق هم باشد، اگر درمان به موقع شروع شود، عوارض بیماری برگشت‌پذیر خواهد بود.

علل بروزکم کاری تیروئید در نوزادان چیست؟

علائم تیروئید کم‌کار در کودکان
مطالعه

عوامل زیادی مانند سن مادر (بالای ۴۰ سال)، ابتلای مادر به کم کاری تیروئید، دیابت، بیماری‌های مقاربتی، مصرف بعضی داروها در مادر وجنین مانند آمیو دارو سیتوکین‌ها، دوپامین وآگونیست‌های آن، داروهای حاوی ید لیتیوم فنی تویین ریفامپین واستروئیدها، وزن کم نوزاد(زیر ۲۰۰۰گرم ) وزن بالا(بالای ۴۵۰۰ گرم )، جنس دختر، کمبود ید و پرکلرات و سمومی که در حشره‌کش‌ها استفاده می‌شود، در بروز این بیماری نقش دارند و عوامل ژنتیکی نقش کم رنگی در این زمینه دارد .

کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان پسر بیشتر است یا دختر؟

شیوع کم‌کاری تیروئید نوزادان در جهان یک در چهار هزار است و در استان اصفهان در سال قبل ۴.۴ در هزار مورد غربالگری شده است و حدود ۲۹۶ بیمار در سال ۹۷ شناسایی و درمان شده‌اند، این بیماری در بعضی از نژادها ( مثل آسیایی‌ها) بیشتر و در نوزادان دختر بیش از پسران است.

چه زمانی آزمایش غربالگری تیروئید در نوزادان انجام می‌شود؟

این آزمایش سه تا پنج روز بعد از تولد نوزاد انجام می‌گیرد تا نوزاد از نظر بیماری کم‌کاری تیروئید و فنیل کتونوری غربالگری می‌شود و برای انجام این آزمایش از کف پای آن‌ها خون می‌گیرند.

چه تعداد از نوزادانی که تیروئید دارند، باید دائما دارو مصرف کنند؟

از بین نوزادان شناسایی شده حدود یک سوم آنها نوع گذرا هستند یعنی پس از مدتی دیگر نیاز به ادامه دارو ندارند ودو سوم دیگر نوع دایمی هستند که تا پایان عمر باید دارو مصرف کنند.

چرا نباید برای نوزادانی که کم کاری تیروئید دارند از داروهایی که به صورت محلول های مایع است، استفاده شود؟

علائم تیروئید کم‌کار در کودکان
مطالعه

هورمون تیروئید برای کارکرد و نمو طبیعی مغز در جنین و نوزاد حیاتی است و شیرخوارنی که به درمان جایگزین با هورمون تیروئید نیاز دارند نباید با محلول‌های مایع در بازار درمان شوند، چرا که هورمون فعال ممکن است پس از حل شدن خراب شود و نوزاد هورمون تیروئید کافی دریافت نکند و  به جای آن شیرخواری که هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) دارد باید به وسیله شکستن قرص به اندازه صحیح و سپس حل نمودن آن در یک قاشق چایخوری مایع درمان شود، مدیریت مناسب در درمان هیپوتیروئیدی نیاز به مراقبت پیوسته توسط یک پزشک متخصص دارد.

تیروئید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *