رشد کودک و تاثیر تغذیه بر آن

متخصص رشد و تغذیه

رشد كودک در سه سال اول زندگی

رشد كودک به‌ خصوص در سه سال اول زندگی بسیار حایز اهمیت است و پایش رشد، راهی برای ارزیابی آن است.به طوری كه وقتی روند رشد بچه مطلوب نباشد، یعنی نمودار رشدش افقی یا نزولی شود، نشانگر وجود ضعف و كمبود در اوست. این به آن معنی است كه كودك آمادگی ابتلا به بیماری‌ها را دارد. وقتی بچه‌ای سوء‌تغذیه داشته باشد، بیمار شده و بیماری او طولانی‌تر می‌شود، در حقیقت سریع بهبود پیدا نمی‌كند و به همین دلیل بی‌اشتها می‌شود. دوباره این بی‌اشتهایی سوء‌تغذیه او را تشدید می‌كند و این زنجیره سبب می‌شود كه كودك ناتوان‌تر شود.

شاید دیده باشید برخی خانواده‌ها بچه‌هایی دارند كه همیشه مریض هستند و مادر گله از بی‌اشتهایی كودك می‌كند. كمبودهایی مثل كمبود روی و كمبود آهن ممكن است موجب بی‌اشتهایی طفل باشد، بنابراین دادن غذایی كه منابع مواد معدنی یادشده هستند، می‌تواند كمك‌كننده باشد. در دوره نقاهت نیز باید وعده‌های غذایی او را بیشتر كرد تا وزن از دست رفته جبران شود. در این دوران كودك اشتهای بیشتری دارد و مادر باید مراقب باشد از این فرصت استفاده كند زیرا كودكانی كه مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، همیشه ضعیف و مستعد ابتلا به بیماری‌های متعدد هستند.

یادتان باشد كه محروم كردن كودک از شیر مادر، زود یا دیر شروع كردن غذای كمكی، ندادن غذای كافی و مفید به او، بیماری كودک، مسایل عاطفی و روانی، رعایت نكردن مسایل بهداشتی و استفاده از آب ناسالم از مهم‌ترین علل تأخیر رشد این گروه سنی است، که در این صورت می بایست از متخصص اطفال کمک بگیرید.

مشكل تغذیه‌ ای کودکان

بررسی‌ های ما نشان می‌دهد كه بچه‌ها معمولا از 6 ماهگی به بعد دچار مشكل تغذیه‌ای می‌شوند، یعنی كم‌كم منحنی رشد افت پیدا می‌كند و نزولی می‌شود، علت آن هم استفاده نادرست از غذای كمكی است. اگر مادری كه غذای كمكی را شروع می‌كند، آن را به مقدار زیاد و برای چند وعده درست كند، ولی آن را در محیط سالم نگه ندارد، مصرف آن، بچه را دچار اسهال خواهد كرد. پس كودكان تا 6 ماهگی فقط باید شیر مادر بخورند، بعد از 6 ماهگی اگرچه هنوز غذای اصلی كودك شیر مادر است ولی شیر مادر به تنهایی نمی‌تواند نیازهای طفل را برآورده سازد بنابراین نیاز به غذای كمكی نمایان می‌شود.

رشد کودک و تاثیر تغذیه بر آن

رشد کودک و تاثیر تغذیه بر آن

 

منحنی رشد نوزاد و کودکان نسبت وزن به سن
مطالعه

پس غذاها باید به ترتیب وارد برنامه غذایی كودک شوند. فقط فراموش نكنید كه حجم معده كودك كوچك است و به همین دلیل در هر بار میزان محدودی غذا می‌تواند بخورد. از طرفی، رشد جسمی كودك سریع و نیاز وی به مواد مغذی زیاد است. به بیان ساده‌تر، غذای كمی كه كودک در هر وعده می‌تواند استفاده کند باید ارزش غذایی بالایی داشته و حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشدش باشد و ازنظر متخصص رشد و تغذیه کودکان تایید شده باشد.

 

مطب دکتر بهروز سلطانی متخصص کودکان و نوزادان آماده ارائه کلیه خدمات پزشکی کودکان و نوزادان دلبند شما جهت دریافت خدمات معاینه زردی، چک آپ دوره ای و انواع جراحی سرپایی ختنه، سرم تراپی با شماره های ۰۲۱۶۶۹۱۲۹۸۵ – ۰۲۱۶۶۹۱۳۰۱۴ در تماس باشید.

رشد و تغذیه

پزشک رشد و تغذیهرشد و تغذیه کودکرشد و تغذیه کودکانمتخصص رشد و تغذیه

2 دیدگاه

  • سلام پسر من 5 سالشه وزنش 19 و قدش 120 هست.خیلی لاغر و کم خون هست. فقط سه وعده غذای اصلی بهش میدهم. آقای دکتر برای رشد و رفع کم خونی پسرم چه راهی رو پیشنهاد میدین؟؟ممنون میشم کمکم کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.